Pac-Man: The Board Game

Ilość graczy: 2 - 5
Doradzany wiek: od 10 lat
Czas gry: 0 min
Świat gry: Abstrakcyjna
Kategorie gry: gra planszowa
Język polski: undefined
Wydawnictwa: ADC Blackfire Entertainment
Buffalo Games
Autorzy: Nie podano
Rok wydania: 2019
Oznajmić : Facebook

Opis gry

Poprawić

W grze planszowej Pac-man, podobnie jak w jej długoletnim komputerowym poprzedniku, stajesz się żółtym głodomorem, którego celem jest stopniowe zjadanie wszystkich żółtych kropek na planszy (lub przynajmniej jak największej ich liczby). Pozostali gracze wcielają się jednocześnie w role różnokolorowych duchów, których celem jest powstrzymanie żółtego Pac-mana i zabicie go tak szybko, jak to możliwe.

Rozgrywka

Gra toczy się tyle razy, ilu jest graczy w grze, przy czym gracze na zmianę wcielają się w Pac-mana (podczas gdy pozostali zawsze wcielają się w duchy), a gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, zjadając żółte kropki (i inne punktowane "jadalne" przedmioty), wygrywa całą grę. Gracze-duchy zawsze starają się jak najszybciej ułożyć i zabić Pac-mana tak, aby gracz z Pac-manem otrzymał najmniej punktów.

Przygotowanie jednej "sztuki" gry

Gracze układają plan gry i umieszczają żółty kołek w większości jego kwadratów tak, aby wystawał do góry (górna pozycja = niezjedzona kropka). Następnie na kilku wybranych kwadratach umieszczają kropki mocy, które po zjedzeniu pozwalają Pac-Manowi tymczasowo zjadać duchy.

Figurkę Pac-mana umieszcza się na polu startowym "Start", a wszystkie 4 figurki duchów umieszcza się w zagrodzie startowej duchów (czerwona figurka jest dokładniej przed nią).

Niebieskie karty duchów są tasowane, aby utworzyć talię kart, która określa, ile duchów poruszy się w danej turze i w jakiej kolejności podczas gry. W międzyczasie żółte karty duchów (które określają to samo, ale są "silniejsze") są odkładane na bok.

Przebieg jednej "gry"

Gracz wcielający się w postać Pac-Mana rozpoczyna grę i rzuca trzema żółtymi kostkami. Suma tych wartości określa, o ile miejsc Pac-man może/musi się poruszać w labiryncie. Pac-man może poruszać się do przodu/tyłu itd. Każdy kwadrat z żółtą kropką w górnej pozycji jest rozbijany na planszy przez gracza, który go odwiedza, aby zasygnalizować, że był tam i zjadł kropkę.

Privátní: pac-man.gameplay.png

Następnie duch się porusza. Rozpoczyna się od wyciągnięcia wierzchniej karty ducha z talii. Ta karta określa kolejność, w jakiej poruszają się duchy (to ważne, bo duchy mogą się niechcący zablokować itp.), a także o ile pól mogą się poruszyć w tej turze. W przeciwieństwie do Pac-mana, duchy nie mogą obracać się w przeciwnym kierunku, gdy się poruszają. W tym samym czasie gracze wcielający się w duchy mogą uzgodnić taktykę i wspólne działania podczas polowania na Pac-mana.

Aby jednak nie komplikować sprawy, w planie gry znajdują się również "przekąski", które pozwalają Pac-manowi tymczasowo zjadać duchy. Jeśli Pac-man zje taki przysmak, jego tura natychmiast się kończy. Jednocześnie zyskuje 3 dodatkowe ruchy, które wykonuje kolejno. To znaczy, że rzuca jedną żółtą kością i porusza się o taką liczbę pól, o jaką rzuca. Następnie rzuca drugą żółtą kością i rusza się. I wreszcie trzecia matryca i rusza. Podczas tych 3 ruchów zjada kolejno napotkanego ducha (i oczywiście zdobywa punkty za zjedzonego ducha w punktacji końcowej). Ponadto zjedzony duch staje się jedynie swoim cieniem (reprezentowanym przez żeton oka) i musi dotrzeć do zagrody duchów startowych, zanim będzie mógł ponownie rozpocząć polowanie na Pac-Mana.

Jeśli w trakcie gry Pac-Manowi uda się zjeść wszystkie żółte kropki na planszy, gra zostanie przywrócona do stanu pierwotnego (rozmieszczenie elementów, górne położenie żółtych kropek...), z tą różnicą, że karty żółtych duchów zostaną wtasowane pomiędzy karty niebieskich duchów. Na koniec gry dodaje się punkty zdobyte w pierwszej i drugiej grze/poziomie gry.

Koniec jednej "gry"

Jeśli w dowolnym momencie duch i Pac-man znajdą się na tym samym polu na planszy (a Pac-man nie ma powyższego "przyspieszenia"), duch zabija Pac-mana i gra natychmiast się kończy. Gracz grający jako Pac-man podlicza punkty za zjedzone przekąski i przekazuje rolę Pac-mana graczowi, który jeszcze nie grał jako Pac-man (jeśli wszyscy już grali, cała gra się kończy).

Koniec gry

Po tym, jak wszyscy gracze na zmianę wcielą się w rolę Pac-Mana, oceńcie, kto najlepiej poradził sobie z tą rolą i zdobył najwięcej punktów za zjedzone przekąski. Osoba ta zostaje zwycięzcą całej gry.

Autor: Zeus

Nowe opisy gier

Kingdom Rush: Rift in Time

Kingdom Rush: Rift in Time
dodano: 9.5.2022

Nowe gry w katalogu

Founders of Teotihuacan
Founders of Teotihuacan

dodano: 23.5.2022


Woodcraft
Woodcraft

dodano: 23.5.2022


Starship Captains
Starship Captains

dodano: 23.5.2022


Stuka Leader
Stuka Leader

dodano: 23.5.2022


Next Station: London
Next Station: London

dodano: 23.5.2022


więcej >>

Miejsce dyskusji