Liczba graczy: | 1–4 |
Zalecany wiek: | od 10 lat |
Czas gry: | 90 min (dane rzeczywiste) |
Świat gry: | Ze zwierzętami |
Kategorie gry: | gra planszowa |
Język polski: | polskie wydanie |
Wydawnictwa: | Lucrum Games Elf Creek Games MINDOK Skellig Games |
Autorzy: | Paul Salomon |
Rok wydania: | 2020 |
Udostępnij: |
Ten opis nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony. Jeśli chcesz, możesz spróbować zasugerować bardziej odpowiednią wersję, która lepiej pasowałaby do idealnego opisu.
Wiosna znów zawitała do lasu. Ale tegoroczny miesiąc miodowy będzie zupełnie inny. Królowa pszczół nie spała zimą i studiowała ekonomię i biznes. W tym roku ma plan! Otworzy stragan z miodem na leśnej polanie, gdzie inne zwierzęta będą mogły uczciwie kupić miód, a zapasy w ulu zostawić w spokoju... Prawda, niedźwiadku? Tak, to na ciebie patrzymy...
W Miodny Bzyk gracze wcielają się w księgowych królowej, którym królowa przydziela własne plastry miodu i pracowników. Z ich pomocą będą rozbudowywać swoje plastry miodu w zależności od tego, z których kwiatów chcą produkować miód. Będą przechowywać nektar zebrany z łąki w powstałych komórkach, aby wyprodukować miód, który następnie mogą sprzedać na straganie. Mogą też przygotować ulubione smakołyki dla zwierząt. Wszystko w celu zarobienia leśnych talarów ze sprzedaży miodu i zostania najbogatszym bzzzzzzzzznysmanem.
Miodny Bzyk ma 2 wspólne plany gry, które gracze umieszczają na środku stołu. Plansza ula i plansza lasu.
Następnie dzielą kafle ula na sześć kolumn zgodnie z ich typem i umieszczają te kolumny w sześciu obszarach na planszy ula. Kafle ula składają się z dwóch połączonych sześciokątów, a ich krawędzie mają 3 różne kolory (czerwony, ciemnożółty i jasnożółty), które określają, w jaki sposób można je łączyć.
Gracze sortują żetony miodu według typu (kwiat, rozmaryn, wiśnia i akacja) na 4 stosy. Wraz z żetonami monet i żetonami pyłku tworzą one wspólną pulę.
Następnie należy przygotować 3 karty wyzwania królowej. Wskazują one działania, za które gracze mogą zdobyć część monet. Na przykład, kto wykona 3 zamówienia zwierząt lub ma najwięcej pustych komórek w swoim plastrze miodu. Niektóre z wyzwań są przeznaczone dla najszybszych graczy i są oceniane na bieżąco, przy czym pierwszy gracz otrzymuje najwięcej monet, następny w kolejności mniej itd. Inne są oceniane na koniec gry.
Ostatnim istotnym elementem gry są karty małych i dużych zamówień. Z nich, zgodnie z określonymi zasadami, gracze tworzą 3 stosy, które umieszczają na planszy lasu i odwracają wierzchnią kartą do góry. Karty te określają kombinacje miodu, które gracz musi zapłacić, aby uzyskać punkty zwycięstwa wymienione na danej karcie.
Każdy gracz bierze początkowy materiał do gry w wybranym kolorze. Głównie są to 4 początkowe płytki ula, a następnie, w zależności od liczby graczy i kolejności, w jakiej zaczynają, 1-2 dodatkowe robotnice i 5-15 monet.
Gracze losują jedną początkową kartę konfiguracji ula. Zgodnie z nią wszyscy gracze układają początkowe płytki ula i mogą dodawać do nich dodatkowe kafle w trakcie gry.
Gracze sortują sześciokątne kafelki nektaru według typu na cztery grupy (tego samego typu co żetony miodu) i losowo umieszczają je na planszy lasu w tabeli 4x4 (gra 2-osobowa) do 4x6 (gra 4-osobowa) w zależności od liczby graczy.
Podczas gry Miodny Bzyk gracze wykonują swoje tury, a gracz może wybrać jedną z 2 akcji w swojej turze:
Wysłanie robotnicy po kafel ula składa się z 3 kroków:
Przywołanie robotnic składa się z kroków 2:
Akcja ula:
Gra w Miodny Bzyk może zakończyć się na kilka sposobów. Najczęściej dzieje się tak, gdy graczom skończą się 2 z 3 talii kart zamówień na planszy lasu lub gdy 4 z 5 zasobów na rynku spadną do najniższej pozycji. Gdy wystąpi jedna z tych sytuacji, gracze kończą bieżącą rundę i oceniają ostateczną liczbę punktów zwycięstwa.
Głównymi źródłami punktów są pozostałe monety (1 moneta = 1 punkt), punkty za ranking w Wyzwaniach Królowej oraz punkty za zamówienia. Jak zwykle, zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa.
Autor: Zeus
Opis nie został jeszcze umieszczony.
dodatek do gry 1 - 4 graczy
Ogólna ocena: (Liczba ocen: 0)
Alvad [21.11.2024]
Bardzo fajny moduł. Świetna fabuła. Polecam spróbować. Nie ma sensu tego opisywać, bo przegapilibyś ...
Alvad [21.11.2024]
Prosta gra z ładną grafiką. W każdej rundzie starasz się wykorzystać swoje opcje tak efektywnie, jak ...
shadowant [21.11.2024]
Doskonała gra "ekonomiczna" z wieloma wariantami.
Vampires [21.11.2024]
Przyzwoicie działające, inteligentne euro średniej klasy, które nie rezygnuje z wyglądu retro. 8 str ...
proPlayer1 [20.11.2024]
Ankh: Gods of Egypt – Tomb of Wonders
dodano: 19.11.2024
Ankh: Gods of Egypt – Guardians Set
dodano: 18.11.2024
Ankh: Bogowie Egiptu – Panteon
dodano: 13.11.2024
Ankh: Bogowie Egiptu – Faraon
dodano: 11.11.2024
Quartz: The Dice Game
dodano: 20.11.2024
F1 Roll & Race: World Circuits
dodano: 20.11.2024
F1 Roll & Race
dodano: 20.11.2024
3 Chapters
dodano: 20.11.2024
Panda Spin
dodano: 20.11.2024