Gloomhaven: Szczęki Lwa

Ilość graczy: 1 - 4
Doradzany wiek: od 14 lat
Czas gry: 120 min
Świat gry: Fantasy
Kategorie gry: kooperacyjna, rozwój postaci
Język polski: polskie wydanie
Wydawnictwa: Albi Polska
Albi
Cephalofair Games
Autorzy: Isaac Childres
Rok wydania: 2020
Oznajmić : Facebook

Opis gry

Poprawić

Miasto Gloomhaven nigdy nie było całkowicie spokojne, ale to, co się teraz działo, było zbyt wiele nawet dla ustalonego porządku tego miasta. Ostatnio jego mieszkańcy zaczęli znikać w tajemniczych okolicznościach. Jako członek grupy najemników, którzy nazywali siebie Lwim Kręgosłupem i byli znani ze swoich umiejętności oraz odpowiadającej im ceny, nie przejmowałeś się tym zbytnio. Niech tylko tajemnicza siła spróbuje sprawić, byś zniknął. Tylko teraz na tego, kto przywróci porządek w Gloomhaven, czekała sowita nagroda. To znaczy... Raczej przywrócić zbrodnię i tajemnicę do pierwotnego poziomu.

Blood zealot

Gloomhaven: Szczęki lwa to samodzielna gra, której akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z jej starszego i większego brata, Gloomhaven. Podobnie jak pierwsza gra z serii, jest to oparta na fabule/kampanii kooperacyjna gra fabularna. W grze gracze wcielają się w jednego z 4 członków wspomnianej grupy najemników i próbują uwolnić miasto Gloomhaven od nowego, mrocznego zagrożenia w 25-scenariuszowej opowieści.

Separator

Szczęki lwa wykorzystuje wiele mechanizmów ze swojej poprzedniczki, ale twórcy dzięki wielu modyfikacjom sprawili, że ta skądinąd dość złożona gra jest dostępna dla mniej hardkorowych graczy. Na przykład, pierwsze 5 scenariuszy to samouczki wprowadzające, które służą do stopniowego zaznajamiania graczy z mechaniką gry, dzięki czemu nie muszą oni znać wszystkich zasad i koncepcji od razu po pierwszym scenariuszu.

Same scenariusze, wraz z mapami, na których się rozgrywają, znajdują się w Księdze Scenariuszy. Oprócz mapy, każdy scenariusz opisuje układ elementów gry, w tym przeciwników i ich rodzaj, który zmienia się w zależności od liczby graczy. To dostosowuje poziom trudności gry do liczby bohaterów. Ponadto w scenariuszu opisana jest nagroda uzyskana za wykonanie celu, a także wszelkie zasady specjalne obowiązujące w danym scenariuszu.

Ponieważ cała przygoda jest jedną wielką historią/kampanią, bohaterowie przenoszą doświadczenie i przedmioty pomiędzy scenariuszami, a postępy historii są zapisywane na mapie miasta za pomocą naklejek. W przypadku, gdybyś chciał mieć grę replayable (lub resalable :-), możesz kupić paczkę naklejek peel-off i w ten sposób "zresetować" grę.

 Separator

Sama gra (= scenariusz) jest rozgrywana w rundach. Na początku gry gracze w tajemnicy wybierają 2 z 6 kart akcji swojego bohatera, a następnie odkrywają je razem. Te karty akcji określają:

  1. Inicjatywa każdego bohatera w tej rundzie. To znaczy, w jakiej kolejności bohaterowie i wrogowie (którzy również posiadają wartości inicjatywy) będą grać.
  2. Akcje, które bohater może wykonać w swojej turze (kiedy jest to jego tura). Najważniejsze z nich to ruch (przy czym karta określa również inne parametry, takie jak liczba kwadratów itp.) i atak (karta określa również jego siłę, możliwość stosowania modyfikatorów itp.) Poza tym, mogą one wzmocnić bohatera na jakiś czas (wzmocnić jego ataki) i wywołać/umożliwić wiele innych efektów.

Przeciwnicy grają podobnie, tylko nie mają możliwości wyboru ze swoich kart akcji. Zamiast tego, wierzchnia karta z talii jest odwracana i odnosi się do wszystkich wrogów danego typu (lub jeśli w scenariuszu jest wiele typów wrogów, w grze jest wiele talii kart akcji wroga, a więc mogą oni mieć różne rundy inicjatywy).

Zamaskowany Hatchet

Ale Glooomhaven: Szczęki lwa zawiera wiele innych mechanizmów, takich jak różne stany postaci (ogłuszenie / dezorientacja / trucizna / ...), przedmioty są różnych typów (zbroja / broń / ...), stałe i jednorazowe przedmioty, ulepszanie kart akcji podczas kampanii i wiele, wiele więcej. Jest to naprawdę złożona gra fabularna pełna możliwości.

Autor: Zeus

Dalsze nazwy dla tej towarzyskiej gry

  • Gloomhaven: Jaws of the Lion
  • Gloomhaven: Lví chřtán

Nowe opisy gier

Set a Watch

Set a Watch
dodano: 22.9.2021

Zew przygody

Zew przygody
dodano: 14.9.2021

Miejsce dyskusji